Ana Sayfam Yap / Favorilere Ekle / Hakkımızda / Reklam / İletişim         
Ana Sayfa Yeni Anayasa Anayasalar Yürürlükteki Anayasa Yazar Yorumları Anket Sonuçları Referandum Sonuçları
             

Yeni Anayasa Taslak İçeriği
Yeni Anayasa Taslağı
Yeni Anayasa Paketi
Madde 1 2 3 4
Madde 5 6 7 8
Madde 9 10 11 12
Madde 13 14 15 16
Madde 17 18 19 20
Madde 21 22 23

Yeni Anayasa Taslağını Madde 1, 2, 3, 4,

  • MADDE 1- 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasının sonuna “Bu maksatla alınacak tedbirler esitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.” cümlesi ve aynı maddeye ikinci fıkradan sonra gelmek üzere asagıdaki fıkra eklenmis, devamındaki fıkralar buna göre teselsül ettirilmistir. “Çocuklar, yaslılar ve engelliler gibi özel surette korunması gerekenler için alınacak tedbirler esitlik ilkesine aykırı sayılamaz.”

  • MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 20 nci maddesine asagıdaki fıkra eklenmistir. “Herkes, kendisiyle ilgili kisisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kisinin kendisiyle ilgili kisisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erisme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları dogrultusunda kullanılıp kullanılmadıgını ögrenmeyi de kapsar. Kisisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kisinin açık rızasıyla islenebilir. Kisisel verilerin korunmasına iliskin esas ve usuller kanunla düzenlenir.”

  • MADDE 3- Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 23 üncü maddesinin üçüncü fıkrası asagıdaki sekilde degistirilmistir. “Vatandasın yurt dısına çıkma hürriyeti, ancak suç sorusturması veya kovusturması sebebiyle hâkim kararına baglı olarak sınırlanabilir.”

  • MADDE 4- Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 41 inci maddesinin kenar baslıgı “I. Ailenin korunması ve çocuk hakları” seklinde degistirilmis ve maddeye asagıdaki fıkralar eklenmistir. “Her çocuk, yeterli himaye ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kisisel ve dogrudan iliski kurma ve sürdürme hakkına sahiptir. Devlet, çocuk istismarı, cinsellik ve siddete karsı çocukları koruyucu tedbirleri alır.”

    • Yeni Anayasa Yeni, Anayasa, Madde, 1, 2, 3, 4, Kanunu, Metin
Anayasalar
Mevcut Anayasa (1982)
1982'de yayınlanan ilk hali
1982'den bu yana kanun değişiklikleri
1961 Anayasası
1924 Anayasası
1921 Anayasası
1921 Anayasası ilk hali
Kanunu Esasi (1876)


Ana Sayfa   /   Yeni Anayasa   /   Anayasalar   /   Yürürlükteki Anayasa   /   Yazar Yorumları   /   Referandum Sonçları   /   Anket Sonuçları
Ana Sayfam Yap   /    Favorilere Ekle   /   Hakkımızda   /   Reklam   /   Ä°letişim   /   Sayfa Başı
Copyright © 2009 / 2012. Tüm Hakları Saklıdır. www.YeniAnayasa.com